Nazwa firmy – zasady i przykłady dzięki którym dowiesz się jaką nazwę firmy wybrać

Nazwa firmy jest elementem, który wyróżnia ją na rynku. Chwytliwa, łatwa do zapamiętania i sprawdzona pod istotnymi względami nazwa firmy to święty Graal początkujących przedsiębiorców. Podpowiadamy, jak go znaleźć!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego nazwa firmy jest istotna?
  • Jaka powinna być nazwa firmy?
  • Jakie są najczęstsze dylematy podczas wyboru nazwy firmy?
  • Jakie przykładowe nazw firm mogą posłużyć za inspirację?

Dlaczego nazwa firmy jest istotna?

Nazwa firmy to najczęściej pierwsza informacja o Twoim biznesie, z jaką styka się odbiorca. Jeśli zdecyduje się skorzystać z oferty, będzie miał z nią kontakt jeszcze wielokrotnie. Właściwie dobrana nazwa firmy pozostawi dobre pierwsze wrażenie, które dzięki pozytywnym skojarzeniom będzie łatwiej utrzymać przy kolejnych kontaktach z klientem.

Jaka powinna być nazwa firmy?

Intuicja zapewne podpowiada Ci, że tworzenie nazwy firmy rządzi się pewnymi prawami. Masz rację — istnieją zasady, których warto się trzymać. Poniżej znajdziesz omówienia tych najistotniejszych.

Oryginalna

Oryginalna nazwa firmy to podstawa. To ona będzie wyróżniać Twój biznes, więc nie możesz pozwolić, by kojarzyła się z inną firmą z branży.

Odradzamy nadmierne inspirowanie się nazwami konkurencji w nadziei, że klienci będą mylić popularną firmę z Twoją, a w efekcie korzystać z Twojej oferty. Markę lepiej budować na bazie własnych umiejętności i osiągnięć.

Unikaj także nazw typu POL-MAX, MAX-HURT, DREW-POL oraz rzeczowników z dopiskiem -EX, jak MIREX, ZENEX czy DREWEX. Podobnych tworów jest mnóstwo, przez co zlewają się ze sobą i utrudniają klientom powiązanie nazwy z konkretnym biznesem. Fajna nazwa firmy to nazwa z pomysłem, ale też zgodna z dobrymi praktykami, które omawiamy poniżej.

Łatwa do wymówienia

Nie możesz utrudniać klientom kontaktu z Twoją firmą, polecania jej i zapamiętania nazwą, której wymówienie sprawia trudności. Obcojęzyczna pisownia, litery spoza polskiego alfabetu czy zlepki kilku spółgłosek to Twoi najwięksi wrogowie w procesie tworzenia dobrej nazwy firmy.

Dobra nazwa firmy to taka, która jest krótka i zrozumiałą bez literowania.

Pojemna

Na początku działalności zapewne masz już jakieś wyobrażenie na temat funkcjonowania swojej firmy. Na tym etapie możesz nie mieć jeszcze świadomości, że Twój biznes na przestrzeni czasu może się zmieniać. Może okazać się, że zechcesz rozszerzyć ofertę, zamienić działalność handlową na usługową, a nawet całkowicie zmienić branżę.

O ile łatwo zmienić profil działalności, o tyle formalna zmiana nazwy firmy nie jest prosta. Dlatego lepiej już na samym początku oszczędzić sobie przyszłej fatygi i wybrać uniwersalną nazwę firmy.

Niezastrzeżona przez inne firmy

Zanim przywiążesz się do nazwy firmy, którą wymyśliłeś, sprawdź, czy ktoś nie wpadł na nią przed Tobą. Jak sprawdzić, czy nazwa firmy jest zastrzeżona?

  • Figuruje w bazie KRS lub CEiDG
  • Jest zarejestrowanym znakiem towarowym innej marki — widnieje w bazie znaków towarowych
  • Jest używana jako znak niezarejestrowany — można znaleźć ją np. w Google

Z wolną domeną

Sytuacja, gdy adres strony różni się od nazwy firmy, jest niedopuszczalna. Wolna domena to konieczność. 

Najlepiej, jeśli dla polskiej działalności będziesz dysponować adresem w domenie .pl. Dla działalności zagranicznych najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie osobnej strony w języku danego kraju i w odpowiedniej dla niego domenie. Drugim wyjściem jest ogólna strona międzynarodowa w domenie .com, na której komunikacja jest prowadzona po angielsku.

Podsumowując, dobry adres strony firmowej to taki, który:

  • Jest w domenie odpowiedniej dla wybranego kraju (dla Polski to .pl)
  • Zawiera nazwę firmy możliwie bez żadnych dopisków
  • Nie zawiera myślników

Sprawdzona pod rynki zagraniczne

Jeśli planujesz pobijać ze swoim biznesem rynki zagraniczne, sprawdź, czy przykładowe nazwy firm, które wymyśliłeś, mają tam szanse powodzenia.

Jak sprawdzić, czy nazwa nadaje się do zagranicznej działalności?

Po pierwsze, musisz na wstępie zrezygnować z polskich znaków językowych. Nie możesz pozostawiać odbiorcom wątpliwości co do wymowy, a Ą i Ż dają całkowicie odwrotny efekt.

Po drugie, zastanów się, czy chcesz używać liter, w różnych językach mają diametralnie różną wymowę. O ile Y raczej wszędzie wymawia się podobnie, o tyle np. J można wymawiać jak I, H czy DŻ. One również mogą stanowić znak zapytania nad wymową nazwy firmy w językach obcych.

Po trzecie upewnij się, że nazwa firmy nie będzie miała negatywnych konotacji. Najlepiej skonsultuj sprawę z tłumaczem, aby mieć pewność, że nazwa nie jest kompromitująca, obraźliwa, niepoważna, nie jest nazwiskiem nielubianego polityka czy nazwą znanej z niebezpieczeństwa dzielnicy miasta.

Po czwarte, podobnie jak w przypadku wymyślania fajnej nazwy dla firmy działającej na rodzimym rynku, sprawdź, czy ktoś już z niej korzysta.

Nazwa firmy — dylematy

Praca nad nazwą dla firmy może przynieść wiele dylematów. Omawiamy je poniżej, ale nie podajemy gotowych odpowiedzi. Z prostego powodu — nie istnieją rozwiązania, które sprawdzają się w absolutnie każdej sytuacji. Do właściwych wniosków należy dojść na własną rękę.

Polska czy zagraniczna?

Obcobrzmiące nazwy bywają trudne w wymowie. A nawet, jeśli łatwo je wymówić, często nie kojarzą się konsumentom z profilem działalności. Z drugiej strony, nikt nie powiedział, że nazwa firmy musi mieć jakikolwiek związek z branżą. Obcojęzyczna nazwa firmy może być intrygująca, dźwięczna i łatwo zapadać w pamięć.

Nazwa w rodzimym języku pozwala na wykorzystanie gier słownych, odwołań do lokalnej popkultury, zabiegi słowotwórcze i wiele innych językowych zabaw. Takie nazwy, jak choćby Zakwasownia, Ale Browar, Pan tu nie stał czy Słoń Torbalski są wyjątkowe, unikalne i nie do przetłumaczenia na język obcy z zachowaniem pierwotnego wydźwięku.

Wymyślona czy prawdziwa?

Nazwy spółek czy przedsiębiorstw, które wykorzystują istniejące słowa, łatwiej wywołują pożądane skojarzenia. Zabiegiem wartym uwagi jest zastosowanie słów mało znanych lub nieco przestarzałych. Buchalter, koafiura czy sznyt to przykłady z życia — brzmią znajomo, a jednocześnie ciekawej niż księgowy, fryzura czy cecha charakterystyczna.

Z kolei atutem wymyślonej nazwy firmy jest małe ryzyko, że ktoś zarejestrował ją przed Tobą. Słowotwórstwo daje duże pole do popisu dla kreatywności, dlatego zmyślona nazwa może być ciekawsza i bardziej intrygująca.

Określająca rodzaj działalności czy uniwersalna?

Nazwa, która określa rodzaj działalności, może stać się pułapką w przypadku zmiany koncepcji czy poszerzenia oferty. Jeśli decydujesz się na nazwę firmy, która jest związana z konkretną branżą, wybierz jak najbardziej pojemne rozwiązanie.

Przykładowo, jeśli startujesz ze sprzedażą kart graficznych, przykładowe nazwy firmy powinny zostawiać otwartą furtkę na wypadek, gdybyś w przyszłości chciał sprzedawać również oprogramowanie czy inny sprzęt komputerowy.

Z drugiej strony, taka nazwa od razu informuje odbiorcę, czym się zajmujesz. Jeśli akurat szuka przedsiębiorstwa z Twojej branży, rośne szansa, że zapozna się z ofertą.

Uniwersalna nazwa firmy pozostawia więcej miejsca na zmiany w prowadzonej działalności. Takie elastyczne rozwiązanie jest dobrym wyborem szczególnie w sytuacji, gdy nie jesteś do końca pewien, czy za kilka lat będziesz chciał zajmować się tym samym, co teraz.

Przykłady nazw firm

Na koniec mamy dla Was przykłady nazw firm, które z powodzeniem funkcjonują na rynku. Mogą być dobrym punktem wyjścia i inspiracją.

Zagraniczne nazwy polskich firm

Reserved,  Black Red White, Krüger&Matz, Monnari, myPhone, Glov, Diverse, Gino Rossi, I Coal You.

Polskojęzyczne, ciekawe nazwy

Iglarki, Szampańscy, Bar Pomorza, Szalone Nożyczki, Biżuty, Zielony Parapet.

Nazwisko

Grycan, Ziaja, Inglot, Tołpa, Ryłko, Lasocki, Kruk, Wiśniowski, Wittchen.

Łatwe w wymowie

Puma, IKEA, Samsung, Zelmer, Audi, Dell, Lego, Sony, Nikon.

Wymyślone

Adidas, Bakoma — pochodzą od sylab imion i nazwisk założycieli

Zakwasownia, Carmnik, Agadoo — wymyślone słowa

 

Niekoniecznie trafione pod względem ekspansji

Kärcher — karczer, kerszer, kreszer… Ile wariantów tej nazwy słyszałeś?

Pupa Milano — marka kosmetyczna

Osram — żarówki w Polsce znane głównie z nazwy

Leroy Merlin — kolejna nazwa, która jest wymawiana na dziesiątki sposobów

Quiosque — mało osób wie, że prawidłowa wymowa to kisok

Fart Club — niekoniecznie szczęśliwa nazwa polskiego baru z bilardem

Nazwa firmy jest ważna, ale…

…niech nie powstrzymuje Cię przed działaniem. W wielu przypadkach to właśnie brak nazwy opóźnia założenie działalności, nierzadko generując straty, frustrację i stres.

Jeśli zakładasz jednoosobową działalnością gospodarczą, przeczytaj koniecznie nasze porady dotyczące tworzenia nazw dla jednoosobowych firm.